Postignuti značajni rezultati u profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom u 2024. godini
U 2024. godini, Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom (u daljnjem tekstu: Fond) je nastavio s provedbom poticajnih mjera i programa usmjerenih na zapošljavanje i profesionalnu rehabilitaciju osoba sa invaliditetom. Analize podataka pokazuju da je oko 6851 osoba sa invaliditetom bilo obuhvaćeno različitim poticajima i mjerama Fonda, što je rezultiralo značajnim napretkom u njihovoj profesionalnoj integraciji i održivosti zaposlenosti.
Ključni rezultati postignuti u 2024. godini uključuju:
NOVČANE NADOKNADE I SUBVENCIJE PLAĆE
Kontinuirano isplaćivanje novčanih nadoknada i subvencija plaće omogućilo je finansijsku podršku za približno 3543 osobe sa invaliditetom zaposlenih pod posebnim uslovima, što predstavlja ključnu mjeru za očuvanje zaposlenosti tih osoba. Povrat poreza i doprinosa i subvencija neto plaće u skladu sa Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju osoba sa invaliditetom direktno utječe na povećanje ekonomske sigurnosti, smanjenje troškova vezanih uz rad osoba sa invaliditetom u privrednim društvima za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, zaštitnim radionicama, organizacijama osoba sa invaliditetom i kod osoba sa invaliditetom koje su pokrenule obrt. Za period 01.01. – 30.09. 2024. godine ukupno izdvojena sredstva po osnovu uplaćenih poreza i doprinosa i subvencija neto plaće iznose 12.780.338,00 KM.
NOVČANI STIMULANSI ZA NOVO ZAPOŠLJAVANJE OSOBA SA INVALIDITETOM
Kroz dva javna poziva za dodjelu novčanih stimulansa za novo zapošljavanje osoba sa invaliditetom, u 2024. godini zaposlene su 455 osobe sa invaliditetom, čime je dodatno povećana njihova uključenost na tržište rada. Program zapošljavanja osoba s invaliditetom donosi brojne benefite, uključujući ekonomsku samostalnost, povećanje samopouzdanja i samopoštovanja, socijalnu uključenost, razvijanje vještina i kompetencija, poboljšanje mentalnog i fizičkog zdravlja, povećanje socijalnih kontakata, povećanje kvalitete života, veće mogućnosti za profesionalni razvoj i povećanje društvene vidljivosti. Zapošljavanje osoba s invaliditetom koristi ne samo samim osobama, već ima šire koristi za cijelu zajednicu, jačajući socijalnu koheziju, smanjujući socijalne troškove, unapređujući produktivnost i stvarajući društvo koje vrednuje inkluzivnost i ravnopravnost. U 2024. godini Fond je izdvojio cca 8.901.195,00 KM za zapošljavanje osoba sa invaliditetom.
PROGRAMI
Programi održivosti zaposlenosti (Lot I): U okviru dva javna poziva finasirano je 185 programa koji su obuhvatili cca 1992 osobe sa invaliditetom. Na ovaj način je omogućena stabilnost i održivost zaposlenja za osobe sa invaliditetom sa većim procentom invaliditeta zaposlene pod posebnim uslovima u privrednim društvima za zapošljavanje osoba sa invaliditetom i zaštitnim radionicama.
Zapošljavanje u privrednim društvima i zaštitnim radionicama (Lot II): Kroz 70 programa razvoja privrednih društava i zaštitnih radionica, u 2024. godini dodatno je zaposleno 70 osoba sa invaliditetom na neodređeno vrijeme. Programima razvoja omogućena je nabavka mašina, sredstava za rad i drugih investicija u infrastrukturu, što je direktno utjecalo na modernizaciju procesa, smanjenje troškova i povećanje produktivnosti u privrednim društvima za zapošljavanje osoba sa invaliditetom i zaštitnim radionicama koje zapošljavaju osobe sa težim invaliditetom.
Održivost zaposlenosti osoba sa invaliditetom koje su pokrenule samostalnu djelatnost i poduzetništvo (Lot IV): U 2024. godini Fond je podržao 710 samostalnih obrtnika. Programi koji podržavaju osobe sa invaliditetom u obavljanju samostalne djelatnosti direktno utiču na socijalnu i finansijsku neovisnost osoba sa invaliditetom kroz poticanje poduzetništva.
Programi održivosti zaposlenosti u organizacijama osoba sa invaliditetom (Lot V): Ovim programom podržana je održivost zaposlenosti za 46 osoba sa invaliditetom zaposlenih u 30 organizacija osoba sa invaliditetom. Ovaj program ima za cilj podržati održivost organizacija koje igraju ključnu ulogu u edukaciji i podizanju svijesti o pravima i potrebama osoba sa invaliditetom. Kroz obuke, radionice i kampanje, ove organizacije pomažu širem društvu i radnoj sredini da bolje razumiju izazove i potencijale koje osobe sa invaliditetom donose u radnu sredinu.
Programi profesionalne rehabilitacije (Lot III): Kroz program profesionalne rehabilitacije omogućeno je za 35 osoba sa invaliditetom finansiranje školarine za dokvalifikaciju, prekvalifikaciju i visokoškolske studije, nabavka pomagala i opreme neophodne za rad i učenje, te finansiranje troškova sticanja dodatnih kvalifikacija kroz polaganje stručnih ispita, obuke za sticanje certifikata za obavljanje poslova fizičke i tehničke zaštite i polaganje vozačkog ispita iz svih kategorija.
Za implementaciju 1030 programa razvoja, održivosti zaposlenosti i profesionalne rehabilitacije, Fond je u 2024. godini dodijelio cca 10.429.874,00 KM.
Za sve navedene poticaje, novčane naknade i subvencije plaće, Fond je u 2024. godini izdvojio cca 32.111.407,00 KM. Navedeni iznos nije konačan obzirom da uključuje novčane naknade i subvencije plaća za prvih devet mjeseci 2024. godine.
Ovi rezultati potvrđuju kontinuirani napor Fonda u pružanju podrške osobama sa invaliditetom, kako bi im se olakšao pristup tržištu rada, osigurala održivost zaposlenja i omogućilo daljnje obrazovanje i profesionalni razvoj. Nastavak implementacije ovih mjera ključno je za daljnje unaprjeđenje profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba sa invaliditetom u narednim godinama.